Kasık fıtığı ameliyatından sonra kronik ağrısı olan hastalar görüyoruz ve sıklıkla bu hastalara ek cerrahi yapılması seçeneği sunulmuyor. Ek cerrahi herkes için doğru seçim değilken; bazıları için yama çıkarılması, ve/veya nörektomi işlemleri kronik ağrıdan önemli oranda ya da tamamen kurtulma imkanı sağlayabilir.

Bazıları için ek cerrahi girişim, düzelme getirebilir!

     Ağrılı bir kasık fıtığı nedeniyle ameliyat olduğunuzda; ameliyatın ağrınızı hafifletmesini bekleyebilirsiniz. Ağrının geçmesi çoğu hasta için geçerlidir; ancak bazılarında kasık ağrısı ameliyattan sonra aylarca, hatta yıllarca sürebilir.

     Kasık fıtığı en sık yapılan ameliyatlardandır. Çoğu hasta, ameliyattan kısa bir zaman sonra günlük yaşamlarına ve işlerine dönerler. Bununla birlikte, bazı hastalar ameliyat sonrası kronik kasık ağrısı sorunu ile karşılaşırlar. Ameliyattan sonra 3 ayı geçen ağrıları kronik kabul ediyoruz. Bu ağrı aylarca sürebilir ve bazen oldukça zayıflatıcıdır. Oturma, kalkma, yürümede zorluktan, cinsel hayatın olumsuz etkilenmesine kadar sorunlara neden olabilir

Neden olur?

     Açık ya da laparoskopik dediğimiz kapalı ameliyat da olsa, cerrah, yama dediğimiz sentetik bir örgü ağını fıtık bölgenizi sağlamlaştırmak için yerleştirecektir. Fıtığın nüks etmesi yani yinelemesi ile ağrı oluşabilir. Fıtık nüks ettiğinde şişlik olur ama bazen bu şişlik muayene ile anlaşılmayabilir ve nüks kendini sadece ağrı ile gösterebilir. Bu durumda muayene yanında bir görüntüleme yöntemi ile (Ultrason, BT, MR) araştırmak gerekir.

     Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı için diğer en sık karşılaştığımız nedenlerden biri, ameliyat sırasında olan sinir hasarıdır. Açık cerrahide daha çok karşılaştığımız bu sorun, laparoskopik cerrahi sonrası da özellikle sabitleme sonrası görülebilmektedir.

     Diğer nedenler ise ameliyata bağlı dokuda oluşan enflamasyon, doku hasarı yine yamaya karşı vücudun oluşturduğu tepki olabilir. Bu tepkiye bağlı olarak; özellikle mekanik ve kimyasal güçlerle yama ağrı oluşturabilir. Bu sık görülmese de ağrıyı araştırırken göz önünde bulundurmak gerekir.

     Kasık ağrısına genel bakış başlıklı yazımda nedenlerine değindim. Sayfaya gitmek için TIKLAYIN!

Ne yapabilirsiniz?

     Kasık fıtığı ameliyatı oldunuz ve 3 ay sonra hala ağrılarınız varsa, hekiminizle konuşmanızın zamanıdır. Bu arada yaşam kalitenizi bozacak kadar ağrınız var ise, zaten bu dönemde belirli ilaçları kullanmış olmalısınız.

     Cerrahınız, ağrınızı hafifletmek için hangisinin en iyi olduğunu belirlemek için olası tüm tedavi seçeneklerini düşünecektir. Seçenekler şunlar olabilir:

 • İlaç veya lokal anestetik enjeksiyonlarla ağrı yönetimi.

 • PRP enjeksiyonları. İyileşmeyi teşvik etmek ve sinir ağrısını hafifletmek için plazma açısından zengin bir protein kompleksinin enjekte edilmesi.

 • Sinir ablasyonu. Sinir ağrısını hafifletmek için elektrik akımları kullanarak tedavi.

 • Nörektomi. Sorunlu sinirin ya da sinirlerin cerrahi olarak çıkarılması.

 • Yamanın cerrahi olarak çıkarılması.

 • Yama çıkarılması ile birlikte nörektomi yapılması.

     İlaç, lokal anestezik enjeksiyonu ya da PRP enjeksiyonu ağrıyı azaltmaya yardımcı olsa da, altta yatan nedeni ortadan kaldırmaz.

     Fıtık ameliyatından sonra kronik ağrısı olan hastalar görüyoruz ve sıklıkla bu hastalara ek cerrahi yapılması seçeneği sunulmuyor. Ek cerrahi herkes için doğru seçim değilken; bazıları için yama çıkarılması, ve/veya nörektomi işlemleri kronik ağrıdan önemli oranda ya da tamamen kurtulma imkanı sağlayabilir.

Bizim yaklaşımımız:

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası kronik ağrısı olan hastalarımızı;

 • Ayrıntılı hikaye alma ve eski raporların incelenmesi
 • Fizik muayene
 • Ağrı Haritalaması Testi
 • Radyolojik inceleme
 • Tedavi planlaması

aşamalarını sıra ile uygulayarak değerlendiriyor ve en etkili çözümü bulmaya çalışıyoruz. Hastanın şikayeti ve kasık fıtığı ameliyatı ile başlayan süreçlerin bilinmesi bizim sorunu anlamamız için çok önemlidir. Ameliyatınız ile ilgili raporları görmek isteriz. Bunları edinmeye çalışmalısınız. Bu konuda yazdığımız blog yazımızı OKUYUN!

Ayrıntılı bir fizik muayeneden sonra, ağrının tipini, kaynağını belirlemek için Ağrı Haritalaması Testini uyguluyoruz. Çok pratik ve çabuk yapılabilen bu test bize çok önemli bilgiler veriyor. Bu test hakkında bilgi sahibi olmak için Instagram paylaşımımıza BAKIN!

Daha sonra elde edilen bulgulara göre radyolojik inceleme yapıp yapmayacağımıza, yapacaksak; ultrason, BT ya da MR arasında seçim yapıyoruz.

Bu süreçler tamamlandığında tedavi planlaması yapıp hastamız ile detaylı paylaşıp karar veriyoruz.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası kronik ağrı formumuzu burada paylaşıyoruz. Kısa sürede Online olarak doldurulabiliyor, bitirdiğinizde rapor bize otomatik olarak geliyor. Değerlendirip size dönüş yapıyoruz.

     Sonuç olarak; ağrı yönetimi ile iş birliği içinde, disiplinli bir ekip yaklaşımıyla, hastaların hangi tedavilere cevap vereceğinin belirlenmesi en doğrudur.

     Kronik ağrıdan kurtulma seçenekleriniz hakkında cerrahınızla konuştuysanız da rahatlamıyorsanız, bir uzman seçmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

     Ağrıyla yaşamak zorunda değilsiniz; gerekirse ikinci bir görüş alın!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
Whatsapp