• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

Obturator fıtık, pelviste obturator kanaldan çıkan fıtıklara denir. Nadir görülürler ve pek belirti vermezler. Sıkışma/boğulma yaparak acil klinikte tanı konuırlar. Bu komplikasyonları nedeniyle yaşlılarda öldürücü olabilirler. Kadınlarda daha çok görülür.

Obturator fıtık neden olur?

Obturator kanaldan obturator sinir ve damarlar geçer ve kanal karın zarı (periton) önündeki yağ dokusu ile kapalıdır. Ancak ileri yaş ve  kilo kayıpları kanalı zayıf hale getirir. Karın içi basıncını arttırcı nedenler (kronik öksürük, kabızlık, prostatizm) bu kanalda zorlanmaya nedne olabilir.

Obturator fıtık belirtileri

Ağrı ve yanma yapabilirler. Bacağın dizden kırılarak içe bükülmesinde (bacak bacak üstüne atma gibi) ağrı belirginleşir. Bu hareket yapılınca uyluğun iç kısmında ağrı olmasına pozitif Howship-Romberg belirtisi denir. Bu tür şikayetleri olan hastaların iyi araştırılması gerekir.

Obturator fıtık tanısı

Tanı için fizik muayene yetersiz kalır. Bir fıtık ele gelmeyebilir. Ultrason gözden kaçırabilir. Ancak BT ve MR etkin tanı yöntemleridir. Özellikle MR incelemesi kuvvetle ve güvenle tanı koymaya yarayacaktır.

Obturator fıtık tedavisi

Diğer kasık ve karın duvarı fıtıklarında olduğu gibi, tek tedavi yöntemi ameliyattır. Açık ameliyat ile bu fıtığa ulaşmak zor olabilir. Ancak acil şartlarda, sıkışma/boğulma var ise kasıktan açık girişimlerle, bazen de karın kesisi ile ameliyat etmek gerekebilir.

Obturator fıtığın seçkin tedavi yöntemi, laparoskopik tekniklerdir. Planlı (acil olmayan) ameliyatla onarımı, aynı laparoskopik kasık fıtıklarında yapıldığı gibidir. En önemli farklılığı, bu bölge için ekstra yama koymak gerekliliğidir. Laparoskopik kasık fıtığı onarımında kullanılan yamalar bu bölgeyi güvenle örtmez.

Diğer önemli bir nokta da; laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı yaparken obturator kanalın kontrol edilmesidir. Bunu rutin yapıldığında, nadir de olsa eşlik edebilecek bu önemli fıtığı kaçırmamış olursunuz. Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatında; diseksiyonun alt sınırı her zaman obturator kanal olmalıdır!

Planlı obturator fıtık ameliyatı günübirlik cerrahi sınıfındadır. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. İyileşme süresi kasık fıtıklarına benzer ve kısadır.

Whatsapp