• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

Bu bölüm değerli çocuk cerrahı, merhum, Op. Dr. Varol Şehiraltı tarafından kaleme alınmıştır. Huzur içinde uyusun!

ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI

     Çocuklarda kasık fıtığı; doğumdan itibaren çocukluk çağının herhangi bir döneminde görülebilir. Sıklıkla doğumdan sonra ve ilk 1 yaşta ve en çok erkek çocuklarda görülür. Prematüre bebeklerde kasık fıtığı sıklığı çok daha fazladır.

     Erkek çocuklarında kasık fıtığı oluşumunda en önemli etken, testisin torbaya inmesi sırasında kanalın kapanmamasıdır. Testisler, karın içinde gelişir ve hamileliğin 7. ayında torbalara inerler. Torbalara inerlerken kasık kanalından geçerler. Torbaya indiklerinde geçtikleri kanalın kapanması beklenir. Kanalın kapanmaması sonucu fıtık oluşur. Karın içi basıncını arttıran uzun süreli öksürük, kabızlık gibi nedenlerden dolayı fıtık gelişmesi kolaylaşır.

     Belirtilere gelince; bebeğin kasığında bir şişkinlik farkedilir. Erkek çocuklarında bu şişlik torbalarda görülebilir. Çoğu zaman şişlik, ağlama yada ıkınma esnasında görülebilir. Bu nedenle aileler, fıtık yüzünden bebeğin ağladığını söylerler. Aslında çocuk başka bir sebep yüzünden ağlıyordur, ağlama ile ortaya çıkan karın içi basınç artışı fıtığın şişmesine sebep olur.

     Çocuklarda kasık fıtığı boğulmaya eğilimlidir. Fıtık boğulmalarının en sık olduğu çağ ilk altı aylık dönemdir. Kasıktaki şişlik gevşeme ile kaybolmaz, bu fıtığın boğulması olarak tanımlanır. Genellikle fıtık içinde bir bağırsak parçası boğulur. Boğulma çok ciddi bir durumdur. Bu acil ameliyatı gerektirir. Bu nedenle çocuk kasık fıtıklarının tanısı konduğu anda hemen ameliyat edilmesi benimsenmiştir.

     Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bu işlem genellikle günübirlik yapılır. Çocuk ameliyat olduğu gün evine taburcu edilir. Kasıkta küçük bir kesi yapılarak fıtık kesesi bulunur. İçindeki organ karın içine gönderildikten sonra fıtık kesesinin fazla kısmı kesilerek çıkarılır. Ciltteki kesi, genellikle emilebilen dikişlerle kapatılır.

ÇOCUKLARDA GÖBEK FITIĞI

     Göbek fıtığı, çocukların hemen hemen 20%’sinde görülür. Prematüre bebeklerde, Mongolizmi olan bebeklerde daha sık görülür.

     Göbekte şişlik şeklinde görünür, çeşitli büyüklüklerde olabilir. Genellikle ağrısızdır. Bebek ağladığında yada ıkındığında belirgin hale gelir.

     Genel bir fikir birliği olarak çoğu çocuk fıtıkları kendiliğinden kapanır. 80-90% göbek fıtığı çocuk 5 yaşına gelene kadar kapanabilir. Kapanmadıysa cerrahi seçenek göz önüne alınabilir.

     Bebek göbek fıtıklarında en önemli sorun, nadiren barsağın bir kısmının fıtık içine sıkışmasıyla boğulmasıdır. Bu acil ameliyatı gerektirir. Fakat çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Bununla birlikte göbek fıtığında ağrıyla birlikte kusma ve kabızlığın eşlik ettiği durumda acilen bir hastanenin acil servisine müracaatta fayda vardır.

Whatsapp