• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

Epigastrik fıtık, göbek ile göğüs arasında orta hatta görülen karın ön duvarı fıtıklarına denir. Genellikle küçük olurlar. Birden fazla olabilirler.

Epigastrik fıtık belirtileri

Epigastrik fıtıklar, genellikle bir şişlik ile kendini gösterir. Ağrı yapmaları olağandır. Fıtık deliği genelde küçük olduğundan içine giren periton önü yağ dokusu, deri altı yumuşak doku kitleleri ile karışabilir. Yanma bir diğer belirtidir. Egzersiz sırasında, mekik hareketlerinde ağrı ve yanma yapabilir. Büyüme eğilimleri vardır.

Epigastrik fıtık tanısı nasıl konur?

Genellikle fizik muayene ile tanı konur. Ancak hem deri altı yumuşak doku kitlelerinden ayırd etmek hem de aynı hatta olabilecek diğer fıtıkları gözden kaçırmamak için ultrason yapılması gereklidir. Ultrason, ucuz, pratik ve hızlı tanı yöntemidir. Nadiren bilgisayarlı tomografi (BT) incelemesi gerekir.

Epigastrik fıtık tedavisi

Tek tedavi seçeneği ameliyattır. Fıtık genelde küçük olduğundan açık yöntem tercih edilir. Küçük bir kesiden girilerek fıtık deliği onarılır. 1 cm’den küçük deliklerde sadece dikiş onarımı yeterli olabilir. Yama konacak ise kas arkasına yada periton önüne konulması uygun olacaktır. Fıtık deliği büyük ve hasta şişman ise, birden fazala fıtık varsa laparoskopik yöntemle yaklaşılması doğru olacaktır. Uygun hastalarda açık yöntem lokal anestezi ile yapılabilir.

Ameliyatı günübirlik cerrahi sınıfındadır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Ağrısız ve hızlı bir iyileşme olağandır.

Whatsapp