• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

     FITIĞIM GİTTİKÇE BÜYÜDÜ!

Dev karın duvarı fıtığı, uzun süredir devam eden ventral fıtık ya da insizyonel fıtık tarafından gelişebilir ve sıklıkla birden fazla başarısız tamir girişimini takiben oluşur. Aynı zamanda, travma yaralanması sonrası yapılan karın ameliyatı sonrası açık bırakılan karın duvarında görülür. Bu büyük fıtığın içinde genelde barsaklar bazen de diğer karın organları bulunabilir. Zamanla, karın duvarı kasları buna alıştıkça geri çekilirler ve karın içindeki mevcut alan azalır.

Dev karın duvarı fıtığına olan hastalar sıklıkla karın duvarının çirkin bir şekilde şişmesinden yakınırlar. Dev karın duvarı fıtığının diğer belirtileri kronik, iyileşmeyen yaralar, hareketsizlik ve bel ağrısıdır. Fizik muayene ve bilgisayarlı tomografi ile fıtığın büyüklüğü, kas yapıların durumu, fıtık kesesi içindeki organlar belirlenebilir.

Dev karın duvarı fıtığının komplikasyonlarını gidermek için cerrahi gereklidir. Sıklıkla katmanlarına ayrılması olarak adlandırılan ameliyata ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı durumlarda karmaşık bir yamalı onarım yapılabilir. Çoğu durumda, her ikisinin kombinasyonunu tercih edilmelidir.

Whatsapp