• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

KOLOSTOMİ FITIĞIM BÜYÜYOR!

     Parastomal fıtık bir tür kesi fıtığı olup stoma yerinde yada hemen yanında olur. Açılan stomaların en sık karşılaşılan komplikasyonudur. Açılan her stomada neredeyse 50%’nin üzerinde parastomal fıtık olmaktadır.

     Parastomal fıtıklar, stoma açıldıktan sonra ilk 2 yılda en sık görülür. Zaman uzadıkça görülme sıklığı daha da artar. Fıtık kesesi içinde genellikle barsak bulunur. Şişman hastalarda, acil stoma açılanlarda, beslenme durumu kötü olanlarda, karın içi basıncını kronik arttıran hastalıklarda, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alanlarda, enfeksiyon durumunda parastomal fıtık olma riski fazladır. Çoğu hastada belirti vermeksizin bulunur. Zamanla büyüyebilir. Bulantı, kusma, şişkinlik gibi tıkanma bulguları verebilir.

     Eğer stoma kalıcı ise mutlaka uygun bir yama ile açık yöntem yada laparoskopik yöntemle onarılmalıdır. Geçici stomalarda eğer yarada ciddi sorun yoksa fıtık onarımı stomanın kapatılmasına kadar beklenebilir.

     Son zamanlarda; kalıcı stoma yerinde fıtık olasılığı yüksek olduğundan, stoma açılırken aynı anda koruma amaçlı yama konulması tavsiye edilmektedir.

     “Every Colostomy Gets Hernia”  Goligher JC.

Whatsapp