Egzersiz genel sağlığınızı ve karın kaslarınızın gücünü artırmak için iyi bir yoldur. Ancak eğer kasık fıtığı varsa egzersiz yapmak hala uygun mu? Kasık fıtığı ile egzersiz yapabilirsiniz; ancak…

______________________________________________

        Kasık fıtığı ile egzersiz yapabilirsiniz; ancak …

     Kasık fıtıkları genellikle yaşlanmaya bağlı olarak düşünülse de, bazıları aniden ortaya çıkabilir (örneğin ağır yük kaldırdıktan sonra). Bunun nedeni, yaşlandıkça karın duvarı fasyasının zayıflamasıdır.

     Karın duvarında olan fıtık deliği kendiliğinden iyileşip kapanmadığından; cerrahi onarım, tedavinin tek yoludur. Başa çıkmak için cerrahi olmayan protezler de mevcuttur; ancak fıtığı tamir etmezler. Genellikle semptomları gidermek veya sorunun kötüye gitmesini önlemek için kullanılırlar.

     Ameliyat sorunu çözebilir ve çoğu zaman başarılı bir şekilde sonuçlanır; ancak bu ameliyatın riskleri olmadığı anlamına gelmez. Fıtık önemli sorunlara yol açmadığı sürece genel olarak ameliyatınızı biraz erteleyebilirsiniz. Ancak özellikle yaşlılarda acil fıtık onarımının hayatı tehdit eden durumlara yol açma olasılığı fazla olduğundan, zamanında ve erken hazırlıklı ameliyat edilmesi en doğrudur. Çünkü yaşlılarda planlı ameliyat sonrası riskler hemen hemen gençlerle aynı gibidir. Unutmayın, kasık fıtıklarının çoğunluğu zamanla büyüyecektir!

     Egzersiz de kasık fıtığınızı ve belirtilerini düzeltmede yardımcı olabilir. Fazla kilolu yada şişman iseniz bu özellikle önerilir.

     Obez olmak, fıtığın prognozu için ters etki yapabilir. Aşırı kilo aldığınızda, karın boşluğunuzda daha fazla basınç olacak. Sonuç olarak, daha büyük bir yumruya yol açan, delikten çıkıntı yapan daha fazla yağ dokusu olacaktır. Sadece fıtığınızın size verdiği şikayetleri azaltmak için değil, aynı zamanda cerrahi fıtık onarımını kolaylaştırmak için de kilo vermelisiniz.

     Ancak egzersiz programınızın fıtık için güvenli olduğundan emin olmak önemlidir. Çünkü ters etki edebilecek ve sorunu kötüleştirebilecek bazı egzersiz türleri vardır!

Kaçınılması Gerekenler:

     Karın duvarı aşırı gerginleştiren, aşırı ıkındıran ve karnınıza daha fazla baskı uygulamanıza neden olan hareketler: Ağırlık kaldırma, itme, çekme, balistik faaliyetler (zımbalama ve tekme), sırt çekiçleri, oturup-kalkma egzersizleri ve rekabetçi sporlar. Bunlar, kasık fıtığının boyutunu artırabilirler. Ayrıca, bu egzersizler etkili bir şekilde kalori yakmanızı sağlamayacağından, zayıflamanıza da yardımcı olmaz.

Ne Yapalım?

     Gerekirse, güvenli bir şekilde egzersiz yaptığınızdan emin olmak için doktorunuz veya profesyonel eğitmeninizle birlikte çalışın. Süresini, etkisini veya yoğunluğunu azaltarak mevcut egzersiz programınız için birkaç düzenleme yapmanız gerekebilir. Karın boşluğunda gereğinden fazla stres oluşturmayan ılımlı fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz. Örneğin; yürüyüş, yüzme ve statik bisiklet. Bu ılımlı, aerobik tip egzersizler, karın içinde aşırı basınç artışına neden olmaz ve kilonuzun verimli bir şekilde gitmesine yardımcı olur.

     Orta dereceli bir yürüme programı, düşük baskı ile ve zorlanma riskini azaltarak karın ana kaslarınızın gücünü geliştirmenize yardımcı olabilir. Yüzme ve su egzersizi iyi fikirdir; çünkü sizi çevreleyen su fıtığınızı da destekleyebilir ve kontrol altına alabilir! Uygun oturma açısıyla statik bisiklet, gövde ana kaslarınızı destekleyecek ve aşırı karın zorlanmasını önleyecektir.

     Kasık fıtığı, sıkıştığında ölümcül olabilir. Bu durum, her zaman geri kaçan fıtığınızı elle geriye itemediğinizde gerçekleşir. Sıkışmış fıtık, boğulma ve ciddi enfeksiyona (sepsis) yol açabilir.

     Bu nedenle, erken ve planlı bir fıtık ameliyatı en iyi seçenektir!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
Whatsapp