• Keskin Kalem Sk 1, Şişli, İstanbul

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası kronik ağrı hasta bilgi notu

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrısı olan hastalar için aydınlatıcı bir blog yazısı yazdım!

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı önemli bir sorun! Bunun nedenleri, tanısı ve tedavisi konusunda birçok blog yazısı yazdım. Bu yazının sonunda linklerini paylaşıyorum.

Şimdi sizinle bu konuda iletişim deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi; kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı şikayeti olan hastalar, kendi hazırladığım online ağrı formumu dolduruyorlar. Bu hem internet sitelerimde var hem de iletişim kurulduğunda doldurulması için link gönderiyorum. Bu formdan yola çıkarak bir ön analiz yapıyorum ve eposta ile cevap yazıyorum. Bu yolla sık sık müracaat alıyorum.

En sık açık kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı nedeni ile hasta şikayeti geliyor. En çarpıcı olan bulgu, hastanın ameliyat öncesi kasığında şişliği yok, ağrısı var, hekime gidiyor, ultrason yapılıyor, ultrasonda 3-5 mm fıtık deniyor ve hasta bu tanı ile ameliyat ediliyor ve ağrısı geçmiyor. Dünyaca ünlü fıtık cerrahı Dr. Todd Heniford’un çok doğru bir sözü vardır; çok vurucu: “Ameliyat sonrası kronik ağrının en büyük nedeni, ameliyat öncesi ağrıdır!” Demek istediği; ağrının nedeni muhtemelen fıtık değil, başka nedenlerdir.

Kronik ağrı hastalarına öncelikli önerim, ameliyatları öncesi ve ameliyat ile ilgili kayıtları edinmeleri. Bunlar önemli bilgiler verir: ameliyat öncesi tanı için yapılan görüntüleme raporları (ultrason, BT, MR), ameliyat raporu, epikriz raporu, kullanılan yama, sabitleme cihazının marka ve modeli, ameliyatın video kaydı. Laparoskopik (kapalı) kasık fıtığı ameliyatları, endovision kamera sistemleri ile yapıldığından kayıt altına alınır ve arşivlenir. Hastaların yasal hakkı bu videoların bir kopyasını almaktır. Bu videoları izleyerek ağrının oluş mekanizması hakkında değerli bilgiler edinebiliriz. Ayrıca, artık e-Nabız uygulamasında özel hastaneler dahil çoğu raporlarınız, görüntüleme dosyaları ve raporları kolayca erişiminizde. Buradan eposta ile hekim ile paylaşmak çok kolay.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası erken ağrının şiddeti ağrının kronikleşmesine de bir işaret. Şiddetli ise büyük ihtimalle kronikleşecektir. Erken dönemde hasta her zaman ameliyatını yapan hekim ile iletişimde ve onun kontrolünde kalmalıdır. Tedavinin devamlılığı için takip hayati öneme sahiptir. Kontrol muayeneleri olmadan, hekimler hasta şikayetlerinden habersiz kalır. Eğer ağrı 3 ayı geçerse biz bunu kronik kabul ediyoruz ve o zaman iş karmaşıklaşıyor. Bu konuda uzman kişi/klinikler devreye girmeli. Tedavinin çeşitli aşamaları var ve bunlara bağlı kalınmalı.

Ağrı formu doldurup cevap yazdığımız hastaların az bir kısmı randevu alıp geliyor ve tedavilerini yürütüyoruz. Başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Büyük bir kısmı ise genelde iletişimi kesiyor. Ama kesinlikle biliyorum ki ağrıyla yaşamaya devam ediyorlar. Ülkemizde bunun tedavisi konusunda adımlar arasında kopukluk var ve bir elin parmaklarından az kişi bu konuyla ilgili. Halbuki, bu hasta grubu bir buzul gibi; hasta sayısı ve sıkıntıları esas suyun altında!

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası kronik ağrı, çoğunlukla tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tanı ve tedavisi karmaşıktır ve mutlaka bu konuda uzman kişi/kliniklere gidilmelidir. Her ağrıya tek bir çözüm yoktur. Sabırlı olunmalı ve hekim takibinde kalınmalıdır. 

Fıtık Ameliyatından Sonra, Kronik Ağrıdan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kasık Ağrısı Nedenleri

Kasık Ağrısına Genel Bakış

Tanıdan tedaviye kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası ağrı

Kronik ağrının tanısında izlenecek yol

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp