• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

6. Fıtık Okulu İzlenimlerim

6. Fıtık Okulu, 8 Aralık 2018’de, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin ev sahipliğinde, Ankara’da İbn-i Sina Hastanesinde yapıldı.

     ______________________________________________

     6. Fıtık Okulu, 8 Aralık 2018’de, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin ev sahipliğinde, Ankara’da İbn-i Sina Hastanesinde yapıldı. Sempozyumun başkanlığını, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atıl Çakmak yaptı.

     Fıtık Derneği olarak, Fıtık Okulu adı altında yapılan sempozyumları etkili buluyoruz. Gittikçe de tecrübe ve organizasyon yeteneği gelişiyor. 6. Fıtık Okulu’na müthiş bir katılım gerçekleşti. 150’ye yakın meslektaşımız sempozyumu büyük bir ilgi ile takip etti. Toplantıya ev sahipliği yapan Ankara Tıp ekibi etrafına iyi duyurmuştu. Organizasyon şirketimiz Oasis turizm de tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdi. Dernek olarak da, sosyal medya hesaplarımızda (Twitter, Facebook, Instagram, Linkedin) sık sık sempozyum ile ilgili paylaşımlarda bulunduk. Geçen süreçte sosyal medya hesaplarımızın takipçi sayısında anlamlı bir artış oldu. Bu ilginin gelecek dönem fıtık okullarında ve 7. Ulusal Kongrede de yüksek olmasını bekliyorum.

     Sempozyumda; teorik kısımda, standart formatta, daha önceki fıtık okullarında yapılan sunumlar devam etti. Ayrıntısına girmeyeceğim; önceki fıtık okulları ile ilgili yazdığım blog yazılarımın linkini, bu yazının sonunda paylaşıyorum. Dilerseniz okuyabilirsiniz.

     Ne anlattım?

     Ben, yamalar ve sabitleme cihazları üzerine gelişmeleri aktardım. Yeni eğilimler; uzun süre kalıp sonra emilip kaybolan yamalar, antibiyotik salan yamalar, atravmatik yama sabitleme teknolojileri! Gelişmelerin ayrıntısını, yakın zamanda yazacağım blog yazımda görebilirsiniz.

     Canlı ameliyat yayınında iki farklı ameliyat yapıldı; birisi büyük bir ameliyat fıtığı olgusunda açık TAR onarımı yapıldı. İkinci olguda ise, robotik platform ile göbek fıtığı onarımı yapıldı.

Oasis Turizm

Oasis Turizm, sempozyum için, kongrelerde görebileceğimiz hazırlıkları yapmıştı. Katılımcılara, sertifika ile beraber kongre çantası, bloknot, kalem eksiksiz verildi. İkramlar da lezzetliydi. Kutluyorum!

BDI

      Sempozyumun ana sponsoru BD Bard Şirketiydi. Bard Şirketi, geçtiğimiz yıl BD (Becton Dickinson) tarafından satın alındı. Bard ismi ortadan kalkıyor. BD, bu katılan bölümüne BDI (Becton Dickinson Interventional) ismini verdi. Artık bu isimle devam edecekler. BDI, tam kadro gelmişti. Ürünlerini tanıttılar, canlı ameliyatlarda başarı ile kullanıldı. Yukarıda bahsettiğim geç dönem emilebilen yama grubunda, BDI’ın Phasix yaması var. Oldukça başarılı bir yama. Ameliyat fıtıklarında başarılı bir şekilde kullanılıyor.

Ankara

     Sempozyumun görsel teması Anıtkabir olarak seçilmişti. Çok güzel ve anlamlıydı. Ulu önderimiz Atatürk’ün naaşının bulunduğu, mimari şahaser Anıtkabir; Ankara’nın ve hatta ülkemizin ortak simgesi adeta!

Bir daha ki Fıtık Okulunda görüşmek dileğiyle.

4. Fıtık Okulu İzlenimlerim

5. Fıtık Okulu İzlenimlerim


Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp