• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

4. Fıtık Okulu İzlenimlerim

4. Fıtık Okulu, 4-5 Mayıs 2018 tarihlerinde, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde, Mersin’de yapıldı.

     ______________________________________________

     4. Fıtık Okulu, 4-5 Mayıs 2018 tarihlerinde, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde, Mersin’de yapıldı. Fıtık Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak, benim de hazırlanması ve gerçekleştirilmesinde katkılarım oldu. Sempozyumun başkanlığını, Mersin Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Çolak yaptı.

4. Fıtık Okulu Afişi

 

     Fıtık Derneği olarak; geniş kapsamlı, yarı kongre formatında, teorik anlatımın ağırlıklı olduğu bölgesel toplantılar yerine, “Fıtık Okulu” başlığı altında, kısa ve öz teorik bilgilerin verildiği, teknik ve multimedya ağırlıklı sunumların canlı ameliyat yayını ile desteklendiği bir formatın daha faydalı olabileceği düşüncesiyle bu projeyi sürdürüyoruz. Toplantıya 50’ye yakın meslektaşımızın katılımı, oturumlarda aktif katılım ve devamları bu kararımızın doğruluğunu teyid etti. Şanlıurfa ve Gaziantep’ten katılan meslektaşlarımız oldu. Teorik programda; fıtık cerrahisinde en önemli konulardan biri olan karın duvarı ve kasık anatomisi, kullanılan yamalar ve sabitleme teknikleri, onarımın tekniklerinin videolar ile sunumu anlatıldı.

     Ben, sempozyumda ideal yama anlattım ve sabitleme cihazlarındaki yenilikleri sundum. Yama konusu çok önemli, her zaman vurgularım. Bu materyaller vücutta ömür boyu kalıyor. İnert değiller, yani sessizce durmuyorlar. Vücut tarafından mekanik ve kimyasal değişime uğruyorlar. Bu süreçler oldukça önemli. Doğru yama seçimi en önemli konulardan biridir!

     Ayrıca, karın kesisi kapama teknikleri vurgulandı. Karın kesisi kapanmasında güncellemer var ve çok önemli. Eski yaklaşımların tamamen terk edilmesi gerekiyor. Kısa dikiş aralığı tekniğinin, orta hat kesilerinde standart kapama tekniği olarak uygulanması gerekmektedir. Bu konudaki sunumu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Atıl Çakmak başarılı bir şekilde yaptı. Bu sunum, örnek video ile birlikte çok yakında Fıtık Derneği web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır. Bu konudaki, daha önce kaleme aldığım blog yazımı okuyunuz!

     Canlı ameliyatlarda ise, laparoskopik kasık fıtığı ve göbek fıtığının yanı sıra önden katmanlarına ayırma yöntemi ile insizyonel fıtık onarımı ameliyatları başarı ile uygulandı ve izleyen meslektaşlarımız aşama aşam teknikleri öğrendiler, güncellediler ve sorular sorarak takıldıkları konulara cevap buldular. Kahve molalarında da bire bir konuşma imkanı ile güzel bilgi alışverişi sağlandı.

     Böyle odaklanmış toplantılar daha verimli oluyor. Sempozyumun sonunda herkes mutlu ayrıldı.

     Son olarak Mersin ile ilgili bir kaç söz söylemek istiyorum. 10 yıl içinde 3. ziyaretim. Gittikçe gelişiyor, yapılaşma artmış. 2007’de ilk gittiğimde, uzun sahil boyunca ve arka kısımlarda 14-15 katlı bir sürü apartman görmüştüm ve üzülmüştüm. Antalya gibi bie rivierası var, yazık olmuş dedim. Hala öyle düşünüyorum. Bu yapılaşma artmış geçen zamanda. Ama bu sefer dış cephesinde görsel estetiği başarılı bir çok bina gördüm. Bu bir nebze görüntüyü kurtarıyor. Trafiği rahat, sıcaklar daha başlamamıştı ama eminim yazın nemden durulmuyordur. Yemekler çok lezzetli! Mersin’in yayladaki ilçesi Çamlıyayla’yı ziyaret etme imkanımız oldu. Tek kelime ile nefis. 10.000 nüfuslu yayla kasabası ancak yazın nüfusu 150.000’e çıkıyormuş. Vadileri özgün yayla evleri ile dolu ama yeşil çok güzel kamufle etmiş. Havası ve manzarası ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

     Gelecek Fıtık Okulu Eylül ayında Sivas’ta olacak. Ayrıntılar önümüzdeki günlerde Fıtık Derneği sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp