• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

Yüksek Teknoloji Yama!

İdeal yama diye sorduklarında: “Daha üretilmedi ama ideale yaklaşan yamalar yapıldı!” diyorum. Yazımda yüksek teknoloji bir yamayı anlattım.

______________________________________________

     Şair soruyor Abidin’e: “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?”

     Aslında şair biliyordu sorusunun cevabının olmadığını. Mutluluğun resminin tuvallere sığmayacağını… Ondandır ki Abidin Dino, Nazım’a yazdığı şiirinin son mısrasında şu sözlerle cevap vermişti: “Buna ne tual yeterdi; ne boya…”

     Bana da ideal yama diye sorduklarında: “Daha üretilmedi ama ideale yaklaşan yamalar yapıldı!” diyorum.

     Resimde gördüğünüz bir örnek:

 Laparoskopik kasık fıtığı onarımı için yapılmış, 3 boyutlu dizayn edilmiş, MR’da görünebilen özellikte!

– Kullanılan iplik PVDF. Polipropilenin flor ile modifiye edilmiş, daha dayanıklı, esnek ve biyo-uyumlu özellikleri olan bir polimer türevi. Gözenek genişliği yeterli; böylece yama büzüşmesi en aza indirilmiş. Ayrıca esnek ve anizometrik üretilmiş olması, kasığın dinamik yapısı ile uygunluk sağlıyor.

– Hafif ve monoflaman yapıda! Böylece, vücuda gereksiz fazla materyal koymamış oluyoruz.

– Hafızası mükemmel; 3 boyutlu yapısını koruyor. Zaten bu ölçüleri ve 3 boyutlu yapısı, kasığın MR ile yapılan 3 boyutlu canlandırmalarından yola çıkılarak dizayn edilmiş.

– Yamanın iplikleri arasına özel bir teknoloji ile yerleştirilen nano partikül demir molekülleri, MR çekildiğinde yamanın görünmesini sağlıyor. Bilinen bütün yamalar radyolojik görüntüleme yöntemleri ile gösterilemiyor, bu yama hariç. Yamanın görüntülenmesinin bize ne faydası var? İleride nadir de olsa bir komplikasyon geliştiğinde yamanın durumu hakkında bilgi sahibi olmamız doğru tanı ve tedavi için çok önemlidir. Çünkü, oluşabilecek nüks ya da ağrı gibi bir komplikasyonun sonucunda; yamayı çıkarma gibi bir girişime gerek olup olmadığı konusunda, ameliyat öncesi yamanın durumunu bilmemiz bize doğru bir plan yapmamızda değerli bilgiler verecektir.

– Yamanın hemen hemen ⅓ sınırındaki yeşil hat ile örgü, laparoskopik kasık fıtığı onarımında, yama konuşlandıktan sonra kıvrılma çizgisini göstermektedir. Bu hat, iliopubik trakta bire bir oturmalıdır. Ortasındaki yeşil iplik, doğru konuşlandığında derin epigastrik pedikülün çıkış yerine denk gelir. Uzunlamasına kenardeki yeşil hat ise yamanın alt kenarını gösterir.

– Yamanın 10×15 cm standart ve 12×17 cm boyutunda geniş modeli vardır. Özellikle geniş direkt fıtıklarda büyük boyutlu olanı yerleştirmek daha doğru olacaktır.

     Yıllardır hastalarımda güvenle ve sorunsuz kullanıyorum!

Kadın hastada sol kasıkta yama. (MR koronal kesit)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp