• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

Fıtık Derneği’ni Nasıl Kurduk?

Fıtık Derneği 2003 yılında kuruldu. Kuruluşundan beri devam eden dinamik yapısı, üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen halen devam etmekte.

______________________________________________

     Fıtık Derneği’nin kurucu 9 üyesinden biri olarak nasıl başladık? Kendi tarafımdan bilgileri burada aktarmak istiyorum:

     2002 yılı haziran ayında Ethicon Türkiye’de Sütür ve Yama Franchise Grubu Ürün Müdürü Sn. Burak Sanlıoğlu ile bir görüşmemde fıtığa gönül veren kişilerle bir dernek çatısı altında bir araya gelmek gerektiğini, bunun Amerika’da ve Avrupa’da dernekleri olduğunu konuştuğumuzda; bana Samsun, 19 Mayıs Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi, Sn. Prof. Dr. Zafer Malazgirt’in de böyle fikirleri olduğunu, hatta kendisinin fıtık üzerine çalışması nedeniyle Basssini Ödülü aldığını söyledi. Bu konuyu; Tıp Fakültesinden sınıf arkadaşım, yakın dostum, Ethicon Türkiye Franchise Genel Müdürü Sn. Enis Pendar’la da paylaştık. Enis’in derneğin kuruluşu ve çalışmalarında desteği büyük olmuştur.

     Ben de hemen o ay içinde günü birlik Samsun’a uçarak Zafer Bey’le buluştum. Dernek kuruluşu ile ilgili görüştük. Sonbahar da görüştüğümüzde; bana Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinden Sn. Doç. Dr. Nuri Gönüllü ile bilgi alışverişinde bulunduğunu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde öğretim üyesi, Sn. Prof. Dr. Metin Ertem’in de böyle bir çaba içinde olduğunu söyledi.

     Bu gelişmelerle Kasım 2002’de, yağmurlu bir cumartesi günü öğleden sonra; Nişantaşı’nda Prof. Dr. Metin Ertem’in muayenehanesinde buluştuk. Toplantıda: Prof. Dr Metin Ertem, Prof. Dr. Zafer Malazgirt, Prof. Dr. Sabri Ergüney, Prof. Dr. Ahmet Alponat, Doç. Dr. Nuri Gönüllü, Doç. Dr. Nihat Yavuz, Doç. Dr. Melih Paksoy ve ben bulunduk. Ana çerçeve, ilkeler ve kuruluş planının yapıldığı toplantı çok verimliydi.

     Bu planla, Dernek kuruluş dilekçesi verildi ve 21 Şubat 2003 tarihinde onaylandı. Geçici Yönetim Kurulu, ilk toplantısını 25 Nisan 2003 tarihinde İstanbul’da yaptı. Bu toplantıda görev dağılımı yapıldı. Prof. Dr. Zafer Malazgirt Başkan, Prof. Dr. Metin Ertem Başkan Yardımcısı, Doç Dr. Nuri Gönüllü Sekreter, ben Sayman, Prof. Dr. Sabri Ergüney Üye olarak görev aldılar.

     Bu yönetim, 1,5 ay sonra Londra’da yapılan Avrupa Fıtık Kongresi’ne katılarak, 2010 Avrupa Fıtık Kongresi’nin Türkiye’de yapılması sözünü resmi olarak almıştır.

 

 

     Yönetim Kurulu Tam Kadro | 2010 Avrupa Fıtık Kongresi

     Soldan: Dr Nuri Gönüllü, Dr Melih Paksoy, Dr Metin Ertem, Dr Zafer Malazgirt, Dr Hakan Gök

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp