• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

1. İsviçre Fıtık Kongresi İzlenimlerim

       1. İsviçre Fıtık Kongresi, “Swiss Hernia Days” başlığı altında bu yıl ilk defa Basel’de yapıldı. Ana teması “Hernia Surgery 2.0” idi.

______________________________________________

     1. İsviçre Fıtık Kongresi“Swiss Hernia Days” başlığı altında bu yıl ilk defa Basel’de yapıldı. Ana teması “Hernia Surgery 2.0” idi. Bilimsel program ve konuşmacılar çok iyi seçilmişti. Ev sahibi, Zürih’ten arkadaşım Jan F. Kukleta çok iyi organize etmiş; kutluyorum.

     Öncelikle kongre için mükemmel bir web sitesi yapmışlar. Çok etkileyici bir dizayn. Kesinlikle görmelisiniz:http://swissherniadays.com/

     Kongreye 200 kadar cerrah katıldı. 2 tane yaratıcı kurgu yapmışlar. Bunlardan birincisi, ana salonda yuvarlak masa şeklinde oturma düzeni ve her masaya kongreye davetli konuşmacıları dağıtmışlar. Böylece istediğimiz konuşmacı ile kongre boyunca beraber olup görüş alışverişinde bulunabildik.

     İkinci kurgu ise “Catch Box” adını verdikleri sünger mikrofon. Sorunuz mu var? Size top gibi bir mikrofonu atıyorlar ve yakalayıp sorunuzu soruyorsunuz. Bu esprili mikrofon kongreye renk kattı. Ben de bunun bir kısa skeçini yaptım; YouTube sayfama koydum, izleyebilirsiniz. LINK 

     Öne çıkanlar:  Avrupa Fıtık Derneği Başkanı Giampiero Campanelli, Kronik Ağrının önlenmesi için yapılması gerekenleri anlattı. En önemli vurgusu, çok iyi anatomi bilgisi sahibi olmak ve fıtık konusunda bir cerrahın kendisini geliştirmesi oldu.

     Kongreye Lichtenstein Fıtık Kliniğinin şimdiki direktörü, David Chen’de katıldı ve bize kasık fıtığı ameliyatı sonrası kronik ağrının cerrahi tedavisi konusunda mükemmel bir sunum yaptı ve kongrenin 2. günü Basel Üniversite hastanesinden canlı yayın ile Lichtenstein onarımının püf noktalarını ameliyatta gösterdi.

     Guadalajara, Meksika’dan plastik cerrah Tomas R. Ibarra Hurtado Ibara, karın duvarı fıtıklarının rekonstrüksiyonunda Botox uygulamalarının 10 yıllık sonuçlarını paylaştı. Çok etkileyici bir sunumdu. Botox gerçekten komplike ventral fıtıkların onarımında önemli katkı sağlıyor. Bu konudaki açıklayıcı yazımı okuyun! LINK

     Avrupa Fıtık Derneği Gelecek Dönem Başkanı, Belçika’dan Marc Miserez; bize kadın ve gençlerde kasık fıtığı onarımı konusunda güzel bir konuşma yaptı ve özellikle kadınların kasık fıtığı onarımının laparoskopik yapılması gerektiğini vurguladı.

     Avrupa Fıtık Derneği Genel Sekreteri, İspanya’dan Salvador Morales-Conde; boğulmuş kasık fıtıklarında öncelikli olarak laparoskopik yaklaşılmasını önerdi ve imkanlar mevcutsa sıkışmış bağırsağın canlılığını değerlendirmek için ICG görüntülemenin çok faydalı olduğunu belirtti.

     Avrupa Fıtık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilimsel Komite Sekreteri, Belçika’dan Filip Muysoms, robotik fıtık cerrahisinin karın duvarı fıtıklarında yeri olduğunu, kasık fıtığında ise maliyetinin dezavantaj oluşturduğunu ve klinik faydasının olmadığını belirtti.

     Lozan, İsviçre’de Dieter Hahnloser; parastomal fıtığın onarımında en seçkin yöntemin Sugarbaker olduğunu belirtti.

     Son olarak da yamalar konusunda değerlendirmeler yapıldı. Veriler, biyolojik yamaların hemen hemen her alanda başarısız olduğunu gösteriyor. Uzun dönemde rezorbe olan (emilen) yamalar (BioA, Phasix, Tigr Matrix) ile ilgili erken sonuçlar olumlu yönde. Henüz 2 yıllık geç sonuçlar çıkmadı.

     Basel’de en ilginç söyleyebileceğim şey, “EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg” Havalimanı. Şöyle: Basel, İsviçre’ye gitmek için bu havalimanına uçıuyorsunuz. Havalimanında Fransız polisi pasaport kontrolü yapıyor. Çıkınca yan kapı İsviçre 🙂 Yani İsviçre-Fransa sınırı havalimanı içinde! Özel anlaşma ile işletiliyor. Şehir, tipik avrupa şehri. Nehir kenarında düzlüğe kurulmuş. Bu nehir Ren nehri ama! 170.000 nüfuslu. Çok düzenli, bol yeşil alan, gürültüsüz. Tesla’nın elektrikli arabalarını çok gördüm! İsviçre korkunç pahalı. Alışveriş için hiç uygun değil.

     Seneye yine ekim ayında kongrenin ikincisi yapılacak. Tekrar gitmeye değer olduğunu düşünüyorum.

     Not: Kongredeki konuşmacıların öne çıkan slaytlarını; www.twitter.com/hgok hesabımda paylaştım. #HerniaSurgery hashtagı ile de ulaşabilirsiniz. Bakmanızı öneririm…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp