• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

Laparoskopik Cerrahide Oyun Bozan Alet!

     Robotik cerrahi, laparoskopik cerrahinin evrimidir. Gelişmeler, ileride robotik cerrahinin çok yaygınlaşacağı yönünde. Her ne kadar robotik teknolojinin ilk çıkışı oldukça pahalı olmasına rağmen, tüm yenilikler de olduğu gibi zamanla kullanımın yaygınlaşması ile kabul edilebilir rakamlara inecektir.

______________________________________________

     ABD, Michigan eyaletinin Brighton şehrindeki “FlexDex Surgical” Şirketi, müthiş bir laparoskopik el aleti geliştirerek ancak robotun sağladığı manevra yeteneklerini tek bir alette topladı. Bu devrimsel aleti, her ne kadar tek kullanımlık olsa da $500 gibi bir satış fiyatı ile kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 

     Bu ergonomik aletin laparoskopik fıtık cerrahisindeki en büyük avantajı, üstün manevra yeteneği ile cerraha en zor yerler de bile rahatlıkla dikiş atmasını sağlamaktadır. Özellikle karın ön duvarında fıtık deliğini kapatırken dikiş atmak son derece kolaylaşmıştır. Bunun yanı sıra ameliyat süresini de kısaltmaktadır. Robotun en büyük avantajını elinden alarak adeta oyun bozanlık yapmaktadır. Robotun 3 boyutlu üstün görüntü kalitesi tabii ki önemli bir üstünlüktür ancak günümüzde HD ve 4K gibi görüntü teknolojisindeki baş döndürücü gelişmeler bu üstünlüğün değerini azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp