• Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sok. 16, Beşiktaş, İstanbul

5. Ulusal Fıtık Kongresi Açılış Konuşmam

İnsanlık tarihinin, yaşadığımız bu zaman diliminde gelişmeler baş döndürücü.

______________________________________________

     Saygıdeğer Hanımefendiler, Değerli Meslektaşlarım,

      5. Ulusal Fıtık Kongresi’ne hoşgeldiniz.

     İnsanlık tarihinin, yaşadığımız bu zaman diliminde gelişmeler baş döndürücü. İlk kişisel bilgisayarla 80’lerin sonunda tanıştık, şimdi cebimizde taşıyoruz. İnsanlık tarihi boyunca üretilen bilginin toplamını 2 günde üretiyoruz ve paylaşıyoruz artık. Eskiden günlük pratik kliniğimizde selim mide hastalıklarını ameliyat ediyorken şimdi bu ameliyatları unuttuk bile. Ancak fıtık cerrahisi güncelliğini ve popülerliğini artan bir hızla sürdürmekte. 21. yüzyılda da bunun devam edeceğini düşünüyorum.

     Fıtık, tedavisi cerrahi olan tek hastalık aslında. Eduardo Bassini’den bu yana ne büyük gelişmeler oldu. 1890’larda başlayan ve modern fıtık cerrahisinin başlangıcı kabul edilen doku onarımlarından sonra 1950’lerde sentetik yamalar devreye girdi. 1990’larda laparoskopinin devreye girmesi ile bu gelişmeler yeni bir hız kazandı. Son yılların yeni trendi ise; özellikle karın ön duvarı fıtıklarında güncel olan, katmanlarına ayırma teknikleri bize nüks ve zor fıtıklarda taze bir nefes verdi.

     Önümüzdeki dönemde popüler olan ise robotik fıtık ameliyatları. Halen dünyada çeşitli merkezlerde başarılı bir şekilde uygulanıyor. Henüz maliyet olarak dezavantajlı, ancak daVinci robotun patent süresi bitti. Örnegin Google ve Ethicon bir cerrahi robot yapmak uzere iş birliğine gittiler. Çok yakında çok daha gelişmiş, düşük maliyetli robotlar hizmetimizde olacak. Fıtık cerrahisi burada da mutlaka yerini alacaktır.

     Sözlerime son verirken hepimiz için başarılı bir kongre geçmesini diliyorum. Son bir not: kongre ile ilgili yapacağınız sosyal medya paylaşımlarında #ufk2015 hashtag’ini kullanmanızı rica ediyorum. Kongre akışını Türk Fıtık Derneği https://twitter.com/fitikdernegi resmi twitter hesabından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.

Whatsapp